האור קובע את האוירה בבית. תכנון התאורה נשאר לעיתים לסוף פרוייקט הבניה או השיפוץ אך לא בצדק. תכנון מוקדם מספיק של נושא התאורה תוך התייחסות לכמות גופי התאורה הדומיננטיים הרצויים בחלל מאפשרת התאמה אופטמילית של נקודות התאורה לתכנון הסופי. תכנון מוקדם כזה מתבטא גם בחיסכון בהוצאות הנובעות מקביעת נקודות חשמל מיותרות או בסגירת נקודות חשמל מיותרות. תכנון מוקדם מונע מצבים בהם אנו נתקלים לעיתים קרובות כמו: "אבל יש לי כאן נקודה למנורה אז מה לעשות איתה? …."
לפניכם טיפים שמהווים "על קצה המזלג" של נושאים שיש להתייחס אליהם בעיצוב התאורה.
אם גם אתם בשלבים הראשונים של התכנון, בואו לקבל ייעוץ חינם באולם התצוגה של "שמעל'ה-האור שבאמנות" ולתכנן תאורה לחלל הבית ללא התחייבות וללא תשלום.

1. עיצוב התאורה הדקורטיביים הם שילוב של אמנות, אסטתיקה ופונקציונליות. גוף יפה הינו הכרחי אך לא מספיק, הגוף צריך להתאים לחלל מבחינת כמות האור, סוג האור, אופן הפצתו, וצבעו. לכן החנויות היוצרות עיצובי תאורה מותאמים אישית יצליחו להעניק תאורה אופטימלית לבית.

2. כחלק בסיסי מהעיצוב הכללי חשוב מאוד לתת את הדעת לנושא התאורה בשלבים המוקדמים של התכנון והבנייה על מנת שכל נקודות החשמל והתאורה ימוקמו בדיוק במקום לו הם נועדו וכל ההכנות לתאורה, יהיו על פי תוכנית העיצוב הכוללת

3. אור חם יוצר מקום אליו אנשים נמשכים לשבת באופן בלתי מודע. אנשים יעדיפו תמיד ללכת אל מקום חמים יותר היוצר אווירה אינטימית

4. הכניסה – תאורת הכניסה מזמינה אותנו אל תוך הבית. תאורה לא מסנוורת, UP LIGHT (כזו המכוונת כלפי מעלה), תאיר את חזית הכניסה, והתאורה שמחוץ לדלת (מעליה או בצדיה) תאפשר לפתוח את הדלת בנוחות

5. תאורת הסלון תהיה רכה ובהירה. רצוי לקבוע נורות מסוג הלוגן וליבון עם אפשרות לעמעום (דימרים): להדגשת נישות, פסלים, תמונות או כל אלמנט אדריכלי אחר.

6. חדר הילדים – מאחר שהחדר משמש גם למשחקים, גם ללימודים וגם לשינה, כדאי להציף אותו באור מרכזי שיאפשר תנועה בטוחה

7. את נושא התאורה צריך ליישב מלכתחילה. היות שהתאורה מופעלת על ידי חשמל, צריך לתכנן אותה במקביל לשינויים במערכת החשמל

8. גרמי מדרגות, מסדרונות ומעברים זקוקים לאור חזק מטעמי בטיחות. הימנעו מתאורה ממוקדת חזקה העלולה ליצור סנוור וצללים עמוקים..

9. אור לבן מעניק תחושה קרה, נקייה, רחוקה. בעזרתו ניתן ליצור תחושת גובה, רוחב או עומק. לדוגמה: חלל נמוך עם תאורה נסתרת יראה כגבוה יותר.

10. התאורה הכללית של המטבח צריכה להיות חזקה ובהירה. ניתן להשתמש כאן בתאורה פלורסנטית, או באלמנטים שקועים בקיר. נישה מחופה בזכוכית ובתוכה שקועים 4 ויותר פלורוסנטים נותנת מענה פרקטי ויפה. תמונה

11. תאורת פינת האוכל תתאפיין לרוב במנורה המשתלשלת מעל שולחן האוכל. מנורה זו היא מרכזית במיוחד ולפי מאפיינים את הגופים הנוספים בחלל.

12. אור שמופץ ממספר מקורות ברחבי החלל ובאופנים שונים, כמו גם מכיוונים לא צפויים, מעניק תאורה טובה וגמישה וכערך מוסף, יוצר קומפוזיציה מעניינת.

13. תאורה משחקת תפקיד חשוב בעיצוב של חדר השינה. תאורה בחלל אינטימי צריכה להיות רכה, לכן לא מומלץ להשתמש במקורות אור פתוחים, אשר יוצרים הצללה עמוקה . עדיף להשתמש במנורות עטופות.